Specialistul de Mediu este responsabil pentru gestionarea și implementarea politicilor de mediu ale organizației, asigurându-se că toate activitățile sunt în conformitate cu legislația și reglementările de mediu aplicabile. El/ea lucrează îndeaproape cu diverse departamente pentru a dezvolta și implementa strategii durabile și practice pentru protejarea mediului și îmbunătățirea performanței ecologice a companiei.

Responsabilități principale:

  • Monitorizarea și evaluarea impactului asupra mediului al operațiunilor organizației.
  • Dezvoltarea și implementarea politicilor și procedurilor de mediu.
  • Asigurarea conformității cu toate legile și reglementările de mediu aplicabile.
  • Gestionarea și coordonarea auditurilor de mediu interne și externe.
  • Identificarea și promovarea oportunităților de îmbunătățire continuă în domeniul protecției mediului.
  • Colaborarea cu departamentele relevante pentru a integra practici durabile în toate operațiunile.
  • Furnizarea de instruire și consiliere angajaților cu privire la practicile de mediu.
  • Monitorizarea și raportarea performanței de mediu către management și părțile interesate.
  • Participarea la inițiativele de sustenabilitate și la proiectele de certificare ecologică.
  • Răspunderea pentru gestionarea și eliminarea deșeurilor în mod responsabil și eficient.

Cerințe:

  • Studii superioare în domeniul științelor mediului, inginerie ambientală sau domenii conexe.
  • Experiență relevantă în domeniul managementului de mediu.
  • Cunoștințe solide despre legislația și reglementările de mediu.
  • Abilități excelente de comunicare și negociere.
  • Capacitatea de a lucra în echipă și de a colabora cu diverse departamente.
  • Atitudine proactivă și orientată către rezultate.
  • Cunoștințe avansate de limbă engleză (scris și vorbit).

Beneficii:

  • Salariu competitiv și bonusuri de performanță.
  • Oportunități de formare și dezvoltare profesională.
  • Mediu de lucru dinamic și provocator.
  • Beneficii suplimentare, inclusiv asigurare medicală, tichete de masă, etc.